4 Eylül 2012 Salı

Yalnız yaşamak - 1

Yalnız yaşamak dünyadaki en güzel şeylerden biri bence. Bazı insanlar eve anahtarla değil de zili çalarak girmek ister. Evde birinin beklemesinin onları güçlendireceğini düşünürler. Ama bence tam tersi. Evde birinin beklemesi sizi güçlendirmek yerine aşağı çeker. Nasıl mı? Evde biri bekliyorsa eğer eve dönmek zorundasınızdır, eve dönmek zorunda olmanın yanında eve zamanında dönmek zorundasınızdır. Bu da demek oluyor ki yolda giderken gördüğünüz bir yere girip canınızın istediği kadar oturup yeni yemekler, yeni kahveler, yeni içkiler denemenizi engeller. Ya da bir sahafa gidip saatlerce eski kitaplara bakmanızı, onların içinde kaybolmanızı, okuyup eski zamanlara gitmenizi; aynı şekilde eski plaklara bakıp belki birkaçını takıp pikaba huzuru bulmanızı engeller. Bir düşünün, çalışıyorsanız ya da okuyorsanız, iş çıkışı ya da okul çıkışı sizin için en mükemmel zamandır; gezip tozmak, keşif yapmak için en mükemmel zaman. Ama yalnız yaşamıyorsanız bu güzel zamanınızı eve dönüp, her gün her saat her gece tıkılıp kaldığınız evinizde, odanızda geçirmeniz gerekir. Kendi yemeğinizi bile yapamayacaksınız belki. Evde bekleyen kişi yapacaktır yemeğinizi. Ya da birlikte yaparsınız belki. Ama emin olun bu yalnız yemek pişirmek kadar eğlenceli değildir. Yalnız yemek pişirmek tüm günün yorgunluğunu alır, eğlenmenizi sağlar. Dinlediğiniz müziğin ritmine göre hareket edersiniz mutfakta. Aceleniz yoktur, sofrada bekleyen biri yoktur. Diğer bir yandan yaptığınız yemekte yeni şeyler denemek istersiniz belki. Bunu kimseye danışmak zorunda değilsiniz, istediğiniz şeyi istediğiniz miktarda, belki bokunu çıkartarak eklersiniz. Kimse karışmaz size, karışamaz.
Belki erken uyumak istersiniz gece. Yalnız değilseniz size eşlik eden kişinin de uyumak istemesi gerekmektedir. Ya da geç uyumak istersiniz ama o da mümkün olmayabilir.

"Tüm bunları biriyle beraberken de yapabilirsin!" diyenler var, duyuyorum. Hayır efendim yapamazsın. Beraber olduğun kişi kim olursa olsun tamamen aynı şeyleri isteyemezsin, aynı şeyleri düşünemezsin. Bir yere gidip de sadece senin istediğin gibi şeyler yapamazsın. Onun istediği şeyleri de yapmak zorundasın. Bu eğlenceli olabilir evet ama zorundalıktır. Özgürlük değil.

Neyse ki benim evimin zili bile yok.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder