8 Ekim 2012 Pazartesi

Çok küstahsınız Lütfi.

İnsanlar görüyorum. Hep başkaları için yaşıyorlar. Kendileri için yaptıkları o kadar çok az şey var ki, inanmak çok güç.
Bir insanın yaşama amacı nedir? -Kime göre olduğu değişmekle birlikte- az bir süre kaldığımız şu dünyada ne için varız? Bu dünyadaki hayatımızı iyi geçirmek için mi, -yine inanıp inanmadığına göre değişmekle birlikte- bu yaşamdan sonraki yaşamımızı güzelleştirmek için mi, yoksa başka insanlara ve başka olaylara takılıp, -bence- hiç uğruna saatlerimizi, günlerimizi, zamanımızı harcamak için mi?
Çok büyük örnekler var önümde. Başka biri için haddinden fazla üzülüp, zamanını boşa harcayan. Geçmişte de yaptığı aynı hataları şimdi saçma bulmasına rağmen hala aynı şekilde davranmaya devam edenler var.
İnsan biraz bencil olmalı. Evet kararında olmalı bencilliği. Her ne kadar ben bu bencillik olayını kararında bırakamamış, haddinden fazla bencil olmuş olsam da insanlar kararında bencil olmalı. Bazen dünyanın kendi etrafında döndüğünü düşünmeli. Dünyada kendinden başka hiç kimsenin olmadığını, varsa bile onların orada kendisini mutlu etmek için bulunduğunu düşünmeli. Bazen "benden sonra tufan kimin umrunda" demeli insan. Kimse için üzülmemeli, gerektiği zaman acımasız olmalı. Karşısındakinin ne düşüneceğini ne hissedeceğini düşünmeden kendi çıakrlarında hareket etmeli. Ama bazen. Benim gibi her zaman değil.
Kendimden bahsedecek olursam, haddimden fazla bencilim evet. Umursamıyorum çoğu zaman. Ekstrem durumlar dışında. Kimsenin ne düşüneceğini düşünmeden egoistçe hareketler yapıyorum. Hatta bazen oluyor ki, sadece egomu tatmin etmek için konuşuyorum, görüşüyorum bazı insanlarla. Güzel bir şey değil elbet, bazen kendimi kötü hissediyorum. Ama bu olayları yapmadan önce değil, yaptıktan sonra düşünüyorum hep. İş işten geçmiş oluyor. Hoş önce de düşünsem değişmezdi davranışlarım.

İnsanları üçe ayırıyorum. Tamamen benciller, tamamen iyimserler ve bencil olmaya çalışıp kendini rezil eden iyimserler. İyimser demek doğru mu bilemedim. Bencil olmayan işte, hangi kelime doğruysa siz kullanın onu.
Bu bencil olmaya çalışan insanlar bu grubun en tehlikelisi. Yaptığı hareketler içten ve mantıklı olmadığı için, başkasından görüp de kendinde uygulamaya çalıştığı için genelde yanlış anlarlar olayı ve saçma sapan hareketler yaparlar. Etrafındaki insanlar için hava hoş tabi. Böyle bir insanı anlamak zor değil. Ama asıl sorun bu insanın kendisinde. Yapmaya çalıştığı şey başarıyla sonuçlanmadığında en çok kendisi üzülür. En çok kendisi acı çeker sonunda. Bu insanlara dikkat edip onlar gibi olmamak lazım.
Bir de gruba girmek için henüz yeterli sayıya ulaşamayan bir birlik var ki, o da bencil olup bazen bencilliği bırakmaya çalışan insanlar. Bazen benim de bu birliğe girdiğim görülebilir. Bu insanların hareketleri de evlere şenliktir. Etrafa gülücükler saçmak, milleti umursuyormuş gibi görünmek, fikirlerini alıyormuş gibi yapmak gerçekten çok komik olabiliyor. İnsanların bunu anlaması da çok kolay. Oturup eğlenilebilir bu insanla. Ama şöyle bir sorun var ki, bu bahsettiğim insanlar yapmaya çalıştıkları şeyden sonra üzülmez "Yemin ederim salak bu insanlar!" diye tepki verip kendi yolundan devam ederler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder