11 Temmuz 2013 Perşembe

Keşke.

Öyle yavşak bir kelimedir ki bu "keşke" dünyada daha yavşak bir şey yoktur. "Keşke" pişmanlıktır, "keşke" insanın kendine kızması hatta nefret etmesidir, "keşke" hayıflanmaktır. "Keşke" kaçırılan fırsatların bir daha asla geri gelmeyeceğini bilmektir. Giden fırsatların bir daha gelmeyeceğini bilmenin dayanılmaz acısı ve yüküdür.Bazen olur, filmlerde olur genelde. Her şeyini kaybetmiş, fırsatları değerlendirememiş, dibe batmış bir adam, geneleve gider. Bir fahişenin koynunda arar huzuru. Dökemediği göz yaşını o fahişenin kim bilir kimlerin dokunduğu göğüslerinde döker. En masum göz yaşı, en kirli göğüslere damlar. Fahişe deyip geçmeyin, ne hayatlar görür o kadınlar. Ne acılara şahit olur. Ve o kadın, bedenini satıp ruhsal benliğini arama yoluna düşmüş o kadın, adamın başına koyar ellerini. Sımsıkı bazen. Belki adam umrunda bile değildir, belki kendi yalnızlığını, kendi çöküntüsünü dindirmek için adama sımsıkı sarılır. Evet, işte tam olarak böyle bir kelimedir "keşke". Bazen insan öyle olur ki, "keşke"nin koynuna sokulur, kirli göğüslerine akıtır göz yaşını. 

Hayatta yolunda gitmeyen şeyler hep olur. Herkesin "keşke"si vardır. Ama bazen başkalarının "keşke"si sizin mutluluğunuz olur. Hayır bencillik değil. "Keşke sen de olsan" dediğinde birisi, o kelimenin tarifsiz acısıyla beraber bir ışık kaplak yüreğinizi. Bir ışık, mutluluğa yakılmış bir meşale. Unutulmadığınızı, bazı insanların hala aklında olduğunuzu, bazı insanların size ihtiyacı olduğunu hatırlatır. Acıdır belki ama dayanacak bir şeydir. Tıpkı bir fahişenin koynunda ağlamak gibi. Pek şerefli bir şey değildir fahişe koynunda ağlamak ama insana anlık bunalımdan kurtulmasına yardımcı olur. Anlık bunalımın sürekli bir bunalıma dönüşmesini engeller. Ferahlatır kısaca.

İnsanlardan "keşke"lerini almayın. Her ne kadar acı vereceğini bilseniz de, sessiz kalarak acı vermek yerine, bir "keşke"yle kurtarın durumu. 

"Keşke" bazen yüzde kocaman bir gülümsemeyle, göz yaşlarının kompozisyonunu oluşturur. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder